Ndikimi i Genaro Gattusos po vazhdon, tani ai me Milanin mundi edhe Romakët në Olimpico për herë të parë që nga viti 2011. Fitorja 2-0 e mban Milanin në  garë për vendin e katërt, pozitë që dërgon ne Champions League. Me golat nga Patrick Cutrone dhe Davide Calabria, Milan vazhdon serin pozitive.

Megjithatë, legjenda e Milanit, Gattuso pranoi se ekipi nuk bëri një paraqitje edhe aq të mirë në gjysmën e parë por pati një qasje tjetër në pjesën e dytë.

Kjo është intervista e tij:

“Më pëlqen ky raport me djemtë. Ishte një lojë e vështirë, kemi pësuar shumë në gjysmën e parë dhe u përpoqëm të luanim futboll të ndryshëm në pjesën e dytë, duke kërkuar linja të ndryshme kalimi. Mendoj se Roma janë një ekip i shkëlqyer dhe ne duhet të luftojmë vërtet për këtë. Është e vërtetë se skuadra mund të ketë bërë shumë më mirë këtë sezon, duke përfshirë edhe në fillim të mbretërimit tim, sepse kemi lënë pikë kundër Beneventos. Unë nuk mendoj se cilësia është ndryshimi, sepse ekipi gjithmonë e ka pasur këtë, por është vendosmëria dhe puna në grup. Ne kemi luajtur me shumë topa poshtë linjave të parashikueshme në gjysmën e parë dhe mua nuk më pëlqeu. Franck Kessie kontribuoi në golin e Calabria-s, pasi ai hyri atje dhe ndihmoi në krijimin e hapësirës. Neve na pëlqen të vendosim kundershtarin në kuti duke lëvizur. Gjithashtu dua të ndalem për një moment dhe ta lavdëroj mbrojtjen, sepse ne gjithmonë lëvizim në momentin e duhur dhe jemi të bashkuar. Unë jam shumë i lumtur për këtë.”

Përndeshjet e ardhshme: “Arsenali humbi sot, por ne nuk jemi Manchester City. Duhet të vendosim helmetat tona dhe të shkojmë në betejë. Ne kemi një ndeshje shumë të rëndësishme që vjen të mërkurën dhe një objektiv që ne me të vërtetë kujdesemi për të arritur në finalen e Kupës së Italisë. Pas kësaj ne mund të mendojmë për Interin, Arsenalin, etj.”

Milani i Gattusos në 2018 ka 0 humbje..

#acmnews

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here