Në fund të ndeshjes Lazio-Milan, trajneri i Milanit, Rino Gattuso foli për mikrofonat e Rai Sport, ja fjalët e tij:

 

Për ndeshjen: “Lazio është një skuadër që ka pranuar katër ose pesë gola në shtëpi, një nga skuadrat që shënoi më shumë në Evropë. Skuadër shumë e fortë, si teknikisht ashtu dhe fizikisht. Ne kemi qenë të mirë, Immobile nuk e ka gjetur kurrë thellësinë. Ne ishim të mirë duke luajtur si ekip, ne e dinim se do të duhet të vuanim sonte. Ne luajtëm mirë në fushë, ne e bëmë ndeshjen ashtu sic e kemi përgatitur”.

Për gabimin e Kalinic: “Mendoj se duhet të punojë në kokën e lojtarit. Ju mund të gaboni, kush ka luajtur futboll e di këtë. Mendova se e kisha humbur atë, por për fat të mirë u kthye. Ai i shtrëngoi dhëmbët, kishte një problem fizik, por e bëri vetën të disponueshëm për ndeshjen e sontme. Ai ka teknikë të maadhe, më vje keq që spo mund ta gjejë rrjetën. Ai është një kampion, kjo më intereson”.

Për mbrojtjen: “Ne po punojmë në koncepte. Askush nuk fletë për këtë, por ky ekip po luan gjithmon me topin në mbrojtje dhe kjo është arsyeja se pse kundërshtarët nuk po gjejnë thellësi. Eshtë mëritë e djemve, të cilët po besojnë në atë që po bëjnë. Po shpenzohemi, por unë ju kam treguar atyre se kështu do t’a kemi deri në qershor, pastaj do të shkojmë në pushime. Kontrata ime është problemi i fundit, ne duhet të kujdesemi që të kemi përkrahjen e tifozëve sa më shume. Ne duhet të kthehemi të jemi ekipi që emocionon tifozët: ne po ja dalim”.

Për të ardhmen: “Nuk jam një trajner i shkëlqyer, kam bërë shumë punë të vështirë dhe duhet ende të mësoj shumë. Këto ditë po flasim shumë, duket se jam bërë si një mësues i stolit. Unë nuk jam askush, unë ende duhet të marrë dhëmbë në dhëmbët e mij . Në këto pesë vite bëra shumë, por askush nuk më dha asgjë. Kam fituar një kammpionat, kam pasur disa përvoja shumë të vështira jashtë vendit. Taktikat nuk mësohen në libra, por me dhëmbë mbi dhëmbët e tyre. Por nuk u bëra ende një mësues, rruga ime është ende shumë e vështirë. Jam një njeri me fat që kam pasur një mundësi të jashtëzakonshme dhe po e shfrytëzoj atë. Jam duke shijuar gjithcka, në faktë luftoj për gjithcka dhe të shohim në fund. Për mua, kjo që po e bëjë është një ëndërr. UNE DUA TE RRI KETU, KJO ESHTE SHTEPIA IME”.

Për Milanin tënd: “Ne duhet ti japim disa merita Montellas. Une ndryshova dicka, por posedimi ishte. Kishte dicka nga puna e tij, duhet ta pranojm. Kjo më ndihmoi”.

Derbi: “Tani ne kemi nevojë për të fituar energjinë dhe forcën fizike. Do të jemi në fushë me të njejtën vendosmëri. Ne duhet t’i kthejmë të gjithë lojtarët në nivel të mirë fizik dhe psiqik për të përgatitur derbin. Tifozët na mbështesin shumë, nëse arrijmë të fitojmë atë ndeshje, gjërat do të rihapen”.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here