Milan u eleminua nga Europa League mbrëmë, duke humbur 3-1 ndaj Arsenalit në Emirates dhe me rezultat 5-1 në total.

Gennaro Gattuso foli pas ndeshjes: “Jam krenar për lojtarët e mi. Lidhja kishte humbur në San Siro, jo këtu. Unë zemërohem kur shoh që ata heqin dorë. Ne nuk duhet të pranojmë qëllimet sepse nuk kemi helm. Unë nuk dua të flas për gabimet e gjyqtarëve, aq sa gabojnë lojtarët aq edhe gjyqtarët. Më pëlqen që të gjithë po e rritin nivelin e tyre, por jam shumë i zemëruar për rezultatin 3-1, nuk duhet të japim perceptimin se jemi dorzuar në fushë, nuk më pëlqen ta shoh si një ekip të lënduar”.

Liga e Kampioneve si objektiv? “Ne duhet të përgatitemi lojë pas loje me qetësi dhe qartësi. Unë nuk dua të dëgjoj justifikime, lidhja u humbë në San Siro. Tani duhet të reflektojmë, kjo është një skuadër që ende mund të japë shumë, ata janë të rinj dhe mund të arrijnë nivelin e Arsenalit.”

Donnarumma? “I thashë atij të mbajë kokën lart. Edhe portier dhe lojtarë të mëdhenjë bëjnë gabime. Ashtu si lojtarët humbasin penalltitë dhe goditjet në një gol të zbrazët, një nga goleadorët më të mirë në botë mund të bëjë një gabim. Ne kur flasim për Reina-n, duhet ta lëmë të qetë. Unë kam një detyrë që ta mbroj atë pa marrë parasysh se çfarë ndodh. Sot ai bëri një gabim, por ne duhet të shohim përpara. Kemi besim të madh tek Gigio”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here