Home Transfer News

Transfer News

[Calciomercato]: Milan do të nënshkruajë me dy lojtar para afatit kalimtar verorë..

Sipas Calciomercato.com, kuqezinjtë kanë rënë dakord me të dy lojtar, njëri është mbrojtësi (i majtë), kroati Ivan Strinic dhe portieri spanjoll Pepe Reina, ku kontratat e tyre përfundojnë pikërisht në qershor. Raporti pohon se Milan ka përfunduar bisedimet me 30-vjeçarin e...

Klubi kinez e kërkoi, Milan refuzoi, Mendes është i pakënaqur..

Një klub kinez ofroi në rreth 35-40 milionë euro për të nënshkruar me André Silva-n në janar, por Milan kishte refuzuar ofertën. Ndërkohë Jorge Mendes është i pakënaqur me paraqitjet e lojtarit dhe dëshiron që Silva të shitet në verë, por...

Leander Dendoncker: The complete midfielder

Mirabelli has identified Leander Dendoncker as the perfect signing for Milan midfield. Here’s everything you need to know on the Belgium starlet. Physic and quality. In modern football these two characteristics are fundamental in all areas of the field, but...

Milan make final decisions regarding Lucas Lima: the details

In Brazil the fate of Lucas Lima and his decision regarding the future is one of the most discussed topics this weeks. The talented 27 year old attacking midfielder will leave Santos at the end of the season, the...

Mirabelli in Belgium for Anderlecht start

Massimiliano Mirabelli is preparing for the winter transfer window and signing a midfielder is top priority in Casa Milan. Mirabelli said he was a sports director interested in seeing players directly and not relying on agents or intermediaries. A thing...

CM: Milan favorites to sign Pastore

AC Milan continue the search for a new versatile midfielder and reports suggest the rossoneri are favorites to sign Javier Pastore from PSG. Javier Pastore, also known as “El Flaco”, could again return in Italy after the two seasons spent...

Villarreal confirm Milan interest on midfielder

Villarreal and AC Milan are negotiating to decide the future of Carlos Bacca but another transfer could be on the table for January. Carlos Bacca is enjoying a positive moment, given that in the last three games between La Liga...

Milan-Fiorentina, possible player exchange in January: the details

AC Milan and Fiorentina will return to make business again in the January transfer window with a player exchange deal already being negotiated. As soon as the Serie A championship stops transfer rumors take life, after all the January winter session...

Kalinic preferred instead of Aubameyang? Here is the truth

For many weeks Aubameyang was considered to be a top target for AC Milan but in the end nothing happened and the rossoneri had to settle for Kalinic. AC Milan’s attack is struggling a lot these days, the offensive department does...

Jorge Mendes offers El Ghazi to Milan

The January transfer window is just around the corner and AC Milan would be looking to make repairments. Jorge Mendes once again has offered El Ghazi to the rossoneri. More than a year ago, when AC Milan was looking for a...

MOST COMMENTED

[VIDEO] – Goli Romagnoli, vrapimi Gattusos, festa e Curva Sud, Tiziano...

Penaltia e fundit e Romagnolit: https://twitter.com/twitter/statuses/968978157306044418 Gattuso pas shënimit të penaltisë së fundit: https://twitter.com/twitter/statuses/968979843814748161 Curva Sud pas fitores me lojtarët: https://twitter.com/twitter/statuses/969031629145505793 https://twitter.com/twitter/statuses/969021038276304897 Crudeli pas ndeshjes: https://twitter.com/twitter/statuses/968984343510159360

HOT NEWS