Home News Interviews

Interviews

Montella Pressconference infront of Sampdoria vs. Milan

Tomorrow at 12.30 Oclock Italian time AC Milan will face Sampdoria in Genoa. 24 Hours before the game AC Milan coach Vincenzo Montella spoke to the press. Montella: “Against La Samp we will have to attack the spaces, follow what...

Mirabelli Speaks out on Milan Situation.

AC Milan Sporting Director Massimiliano Mirabelli was recently interviewed by Sky Sport Italia about Milan’s recent form and situation. According to Calcio Mercato, He has stated: “We know that we are going down a path, in my opinion, no-one has a magic wand to wave....

Gattuso: “I hope he [Cutrone] finds a beautiful girlfriend so he can rest and...

Coach Gennaro Gattuso has been interviewed ahead of Milan’s Sunday fixture at home to Sampdoria. This is what he had to say: “We are taking it easy on Cutrone. He must not get distracted by the fact that he is...

Leonardo Bonucci: “Liga e Kampionëve? Unë kam besim!”

Mbrojtësi i Milanit, Leonardo Bonucci u intervistua pasi skuadra u mposht 3-1 në Arsenal.. Rossonerët nuk arritën të avanconin për fazën tjetër, por Bonucci ishte optimist më pas: "Askush nuk mund të na akuzojë për mosbesim, gjysma e parë e këmbës...

GATTUSO: “KY CLUB ËSHTË NJË MAKINË PERFEKTE”

Rino Gattuso dhe Ricardo Rodriguez i’u drejtuan mediave përpara ndeshjes së kthimit në Europa League ME KËMBË NË TOKË "Ne do të punojmë në aspektet teknike dhe taktike të ndeshjes sot. Shqetësimi im më i madh është se ne i nënvlerësojmë...

Montolivo Slams Montella.

Former AC Milan captain Riccardo Montolivo was interviewed by Il Corriere Della Sera about the main issues with the team. “I think nobody expected us to struggle so much. We were not ready at the beginning of the season, we thought it...

Edhe Calabria kërkon “Hakmarrje”..

Një tjetër lojtar që shkëlqeu ishte edhe Davide Calabria, i cili nuk u ndal për asnjë sekond gjatë 130 minutave (duke llogaritur kohën shtesë). Edhe ai pas ndeshjes kërkon të marr hakun e para dy viteve: "Ne festojmë, por nuk...

Donnarumma Stays At Milan.

Recently, all Donnarumma transfer rumors have been dismissed by himself and by other parties. Donnarumma revealed that he will stay at the club after the 1-1 draw to Fiorentina. “I have four years left on my contract and I’m very happy...

Cutrone: “Gattuso Is A Legend”.

AC Milan’s young forward Patrick Cutrone is excited about the appointment of Milan legend Gennaro Gattuso, but he will always be grateful towards Montella, who was recently sacked. Gattuso was coaching the Milan U-19 side before managing the senior team...

Bonucci: “Gattuso më kujton Conte-n, besoj në Ligën e Kampionëve..”

Bonucci për Sky: "Një fitore e sjell tjetren, por trajneri ka bërë mirë duke na thënë se ne duhet t'i mbajmë këmbët në tokë. Ne vazhdojme me bindjen se jemi një ekip që mund ta ketë fjalën kundër të...

LATEST NEWS

MUST READ